Budapesten ma tetőzött a Duna
Az elmúlt heti megfeszített munka nem volt hiába. Munkatársaink éjjel-nappal dolgoztak a gátakon, hogy az árvizet kivédjék.
Először minden föld alatti zsilipet lezártunk, ami összeköttetésben van a Dunával, ezzel párhuzamosan az átemelőtelepeket állítottuk át árvízi üzemmódra. A várható vízszint miatt a felszínen is védekeztünk. A fővárosi védvonal legmélyebb pontján, a XXII., Kastélypark utcánál torlaszoltuk el először a védvonali átjárót még múlt héten szombaton, utána pedig a III. kerületi Kossuth Lajos üdülőparknál. Gerendás zárásokat alkalmaztunk. Munkatársaink fagerendákat helyeztek be két sorban, közé pedig agyagot töltöttek.
Ezt követően még közel 50 átjáró, ún. árvízi kapu került lezárásra a Királyok útján, ahol több mint 6 ezer m3 agyag felhasználásával, kb. 1700 m hosszon agyagtöltéssel támogattuk meg a fővédvonalat. A Margit-szigeten közel 500 ezer homokzsákból építettünk ideiglenes mobil gátat. A Dagály fürdőnél pedig egy korábbi beruházásnak köszönhetően közel 500 méter hosszban 1500 alumínium betétgerenda felhasználásával készült el a mobil gát.
Az utolsó homokzsákot csütörtökön 17:15-kor raktuk le Újpesten, a Váci úton, a téli kikötőnél, ahol kb. 4500 homokzsákból erősítették meg munkatársaink a fővédvonalat. Ezzel befejeztük a fővédvonali zárásokat, magasításokat és megerősítéseket. A budapesti fővédvonalon 9 méteres magasságig épültek ki a szükséges helyeken az ideiglenes gátak.
Ettől kezdve a hét védelmi szakaszon folyamatosan járőröznek a kollégáink, és ha kialakuló árvízi jelenségeket (pl. buzgárokat, fakadó és szivárgó vizeket) észlelnek, akkor azonnal riasztják a készenléti egységeinket.
Az árvízi védekezésen a Fővárosi Csatornázási Művek 400 munkatársa, továbbá az irányításuk alatt működő alvállalkozók dolgozói, 250 fő vett részt. A margit-szigeti védekezés során a katasztrófavédelem által kiképzett önkéntesek is támogatták munkánkat. Ezen kívül kb. 100 munkatársunk háttértámogatást nyújtott az információk és adatok közvetítésétől kezdve az ételosztásig, minden területen. A többi munkatársunk pedig az alaptevékenységünk szerinti üzemeltetést biztosította.
Társaságunk az árvízi védekezés mellett, változatlanul folyamatosan és biztonságosan elvezeti a fővárosban keletkező napi kb. 500 ezer m3 szennyvizet, és az általa üzemeltetett tisztítótelepek is változatlanul tisztítják az érkező szennyvizet.
Természetesen a feladataink itt még nem értek véget. Az árhullám levonulásáig tesszük a dolgunkat, azt követően pedig megkezdődik az ideiglenes gátak visszabontása.