A közkifolyókon szolgáltatott ivóvizet – háztartási célú vízhasználatra – a közműves ivóvízellátásba be nem kötött vagy ivóvíz-szolgáltatás korlátozással érintett ingatlan lakói vehetik rendszeresen igénybe.
Szolgáltató és a helyi önkormányzat képviselőtestületének hozzájárulása szükséges a közkifolyóknak nem háztartási célú vízhasználatra (így különösen építkezés, gépkocsi mosás, locsolás) történő rendszeres igénybevételéhez.
A Vhr. 81. § (1) bekezdés szerinti vízhasználat mennyiségét bekötési vízmérő hiányában arányosítással vagy műszaki számítással kell megállapítani. A megállapított fogyasztás után a szolgáltatató és az önkormányzat által kötött szerződés szerint a települési önkormányzat fizeti a díjat a víziközmű-szolgáltató részére.
A Szolgáltató a közterületi vízvételi helyet az ellátásért felelős állami tulajdonosi joggyakorló vagy a helyi önkormányzat képviselő testülete és az illetékes közegészségügyi szakhatóság, a közterületi tűzcsapot az ellátásért felelős és az illetékes katasztrófavédelmi kirendeltség előzetes hozzájárulásával helyezheti át vagy szüntetheti meg.
A Szolgáltató közszolgáltatási feladatai ellátásához a közterületen lévő tűzcsapról vizet vételezhet (Vhr. 81. § alapján).
Abban az esetben, ha a vízhasználat nem oldható meg ivóvízbekötésen keresztül, vagy a szolgáltató által meghatározott más módon, illetve ha a szolgáltatott vízmennyiség a munka jellegéből adódóan nem elegendő a munka elvégzéséhez, az FCSM engedélyt adhat ki tűzcsapról való vízvételezéshez egyedi elbírálás alapján.
Vízhordási engedély írásban kérvényezhető e-mailen, postai úton, vagy személyesen az ügyfélszolgálati irodánkban.
Az engedély kiadására vonatkozó kérelmet minden esetben a vízvételezés megkezdését megelőző legalább 30 nappal korábban kell benyújtani.
Amennyiben az igénylő szerződéses folyószámláján lejárt fizetési határidejű követelést vagy vitatott számlatartozást tart nyilván az FCSM vagy megbízottja, az igénybejelentést az FCSM elutasítja.
Amennyiben a vízhordási engedélyben meghatározott felhasználási hely vagy a felhasználó a telephelyén/székhelyén rendelkezik vízbekötéssel, vagy az FCSM más módot határoz meg, amelyről az igénylésben megjelölt vízigény biztosítható – az eset összes körülményét mérlegelve –, vagy nincs az igény kielégítésére alkalmas tűzcsap, akkor az FCSM az igénybejelentést elutasíthatja.
Korábban szabálytalanul vizet vételező kérelmező részére a vízhordási engedély kiadását az FCSM megtagadhatja.
Ha a vízhordási engedély kiadását az FCSM megtagadja, a kérelmező csak új bekötés létesítésével vagy egyéb, a jogszabályban megengedett módon fogyaszthat, vételezhet, illetve használhat fel ivóvizet.
Az FCSM a tűzcsapról való vízvételezésre vonatkozó szabályokat, jogokat és kötelezettségeket külön megállapodásban rögzíti. A megállapodás határozott időtartamra szól.
Az FCSM műszaki becsléssel, illetve méréssel határozza meg a várhatóan felhasználásra kerülő vízmennyiséget a kérelmező által megadott paraméterek alapján. A vízhordási megállapodás a várható felhasználásra kerülő vízmennyiség ellenértékének és a mindenkor érvényben lévő egyéb díjak megfizetésének és a vízhordási megállapodás kérelmező által történő aláírásának megléte után adható ki.
Az FCSM és az arra jogosult szervezetek jogosultak a tűzcsapról való vízvételezést ellenőrizni. Az ellenőrzés során vizsgálat tárgyát képezi, hogy a kérelmezett közterületi tűzcsapról történik-e a vízvételezés, illetve a kérelmezés során megadott műszaki információk megfelelnek-e a tényleges vízvételezésnek.
A vízhordás, illetőleg vízvételezés kizárólag abban az esetben kezdhető meg, ha a felhasználó, valamennyi felmerülő költséget előre megfizetette és a vízhordást az FCSM írásban engedélyezte. A tűzcsapról történő engedély nélküli, vagy megadott engedély esetében nem a vonatkozó megállapodásban foglaltak szerinti vízvételezés szabálytalan közműhasználatnak minősül. A tűzcsapról történő engedély nélküli vízvételezés esetén pótdíjat, a megadott engedély esetében nem a vonatkozó megállapodásban foglaltak szerinti vízvételezés esetén a Ptk. irányadó szabályai szerint kötbért érvényesíthet az FCSM az ÜSZ 6. számú mellékletében meghatározottak szerint.
Szabálytalan közműhasználatnak minősül az is, ha nem az engedély jogosítottja végez vízvételezést a tűzcsap(ok)ról vagy ha a kiadásra került vízhordási megállapodás a szolgáltató ellenőrzésekor a helyszínen nem áll rendelkezésre. Amennyiben a tűzcsap szakszerűtlen használatából adódóan meghibásodik, az FCSM a tűzcsap javításának költségeit a felhasználóra terheli. Ugyanilyen okból harmadik fél kárára bekövetkezett káresemény keletkezésekor a kártérítési felelősség szintén a felhasználót terheli.